Solving Problems (Very Easy)
A bag of sweets weighs 250 g. If each bag contains 20 sweets, what is the weight of each sweet?

Solving Problems (Very Easy)

Weights and measures are used for solving problems in day to day life. One example is when using a recipe. If the recipe is for two persons and you are making it for six, you'll need to know how to increase the amount of ingredients without ruining the meal!

We have a total of 8 quizzes about solving problems. The first four are general, the second four involve money. As usual, they get progressively more difficult. It's important to know how to work with numbers in everyday life, and these 8 quizzes will test your maths skills. It would be a good idea to play them until you have a perfect 80 out of 80 score - this will improve your knowledge and your chances of passing the 11-plus.

See how you get on with this quiz and when you feel confident, move onto the next one.

Did you know...

You can play all the teacher-written quizzes on our site for just £9.95 per month. Click the button to sign up or read more.

Sign up here
  1. A bag of apples weighs 4,800 g. If there are 12 apples in the bag, what is the weight of each apple?
    The weight of each apple 4,800 ÷ 12 = 400 g. You have to divide by 12 because you want to find out how many 'lots' of 12 there are in 4.8 kg: each 'lot' equals the weight of 1 apple: this is the same as adding 'lots' of 12 to itself until you get to 4,800 g
  2. A bag of sweets weighs 250 g. If each bag contains 20 sweets, what is the weight of each sweet?
    Each sweet weighs 250 ÷ 20 = 12.5 g. You have to divide by 20 because you want to find out how many 'lots' of 20 there are in 250 : each 'lot' equals the weight of 1 sweet: this is the same as adding 'lots' of 20 to itself until you get to 250
  3. It takes Anna 1 hour to walk 4 miles. How long will it take her to walk 12 miles?
    It takes her 12 ÷ 4 = 3 hours. You have to divide by 4 because you want to find out how many 'lots' of 4 there are in 12: each 'lot' equals 1 hour: this is the same as adding 'lots' of 4 to itself until you get to 12. Alternatively, since 12 miles is 3 times more than 4 miles, then she must take 3 hours to cover 12 miles. It's up to you how you solve these problems BUT always show your workings
  4. John wants to build a fence around his garden. The length of the perimeter of his garden is 30 m. If fencing is sold in lengths of 3 m, how many pieces of fencing will John require?
    John will require 30 ÷ 3 = 10 pieces of fencing. You have to divide by 3 because you want to find out how many 'lots' of 3 there are in 30: each 'lot' equals the weight of 1 piece of fencing: this is the same as adding 'lots' of 3 to itself until you get to 30
  5. Peter is building an extension to his house, and he has to carry the bricks from the front garden to the back garden. He requires 1,500 bricks to build it. If his wheelbarrow can hold 75 bricks, how many wheelbarrow loads of bricks is this?
    The number of wheelbarrow loads of bricks = 1,500 ÷ 75 = 20. You have to divide by 75 because you want to find out how many 'lots' of 75 there are in 1,500: each 'lot' equals 1 wheelbarrow loads of bricks: this is the same as adding 'lots' of 75 to itself until you get to 1,500
  6. A bottle contains 1,500 ml of orange juice. If a glass can hold 100 ml of juice, how many glasses of orange juice does the bottle contain?
    The bottle contains 1,500 ÷ 100 = 15 glasses of orange juice. You have to divide by 100 because you want to find out how many 'lots' of 100 there are in 1,500: each 'lot' equals 1 glass: this is the same as adding 'lots' of 100 to itself until you get to 1,500
  7. The letters ABC can be arranged in different ways, e.g. BAC. In how many different ways can the letters ABC be arranged?
    Here are the six arrangements:
    ABC
    ACB
    BAC
    BCA
    CAB
    CBA
    With problems like this, work in a column because it's easier to see what you are doing. Look at the columns carefully, and you should get an idea of how to tackle simple arrangements like this
  8. Bill can run three times faster than Keith. If it takes Bill 45 minutes to run a certain distance, how long will it take Keith to run the same distance?
    If Bill can run 3 times faster than Keith, then Keith will take 3 times longer to run the same distance as Bill. If it takes Bill 45 minutes to run a certain distance, it will take Keith 3 × 45 = 135 min
  9. A water tank can hold 10,000 m3 of water. If 100 m3 water is supplied to a camping site every day, how long will it take for the tank to empty?
    It will take 10,000 ÷ 100 = 100 days for the tank to empty. You have to divide by 100 because you want to find out how many 'lots' of 100 there are in 10,000: each 'lot' equals 1 day: this is the same as adding 'lots' of 100 to itself until you get to 10,000
  10. A bag of potatoes weighs 5kg. How much will 12 bags of potatoes weigh?
    If 1 bag weighs 5 kg, then 12 bags will weigh 12 times more than that one bag ∴ 12 bags of potatoes weigh 12 × 5 = 60 kg

Author: Frank Evans

The Tutor in Your Computer!

Quiz yourself clever - 3 free quizzes in every section

  • Join us (£9.95/month) to play over 4,000 more quizzes
  • Reinforce your school learning in the comfort of home
  • Build your confidence in National Curriculum subjects
  • Test yourself to identify gaps in learning
  • Revise fast for tests and exams

© Copyright 2016-2017 - Education Quizzes
TJS - Web Design Lincolnshire

Valid HTML5

We use cookies to make your experience of our website better.

To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent - I agree - No thanks - Find out more