KS2 Maths Quiz - Solving Problems - Money (Year 3) (Questions)

Solving problems involving money is one aspect of KS2 Maths. In Year Three children will be set problems of conversion from pounds to pence; multiplying, adding, dividing and subtracting different amounts; adding together different types of coins; and working out the correct change.

Solving money problems involves knowing pence and pounds. It is a good idea to get used to adding and subtracting different coins, for example a 50 pence piece, two 20 pence pieces and a 10 pence piece are the same as a £1 coin. Solving real life problems involving money is a chance to practise using your maths skills such as addition and multiplication. Knowing the value of money is very important in life!

Do you know all of the different coins we use? When you go to the shop can you be sure you get the right change? Take this quiz to find out how well you can solve real life money problems.

1. How many pence in £7.96?
[ ] 7,960p
[ ] 796p
[ ] 79.60p
[ ] 7.96p
2. What is 539p in £ and p?
[ ] £539
[ ] £5.39
[ ] £53.90
[ ] £5,390
3. What is the total amount of two 10p coins, one 50p coin, one £2 coin and one £1 coin?
[ ] £2.50
[ ] £2.70
[ ] £3.70
[ ] £4.60
4. It cost £1.50 for a cinema ticket. How much would it cost for two people to go to the cinema? Which number sentence is correct?
[ ] £1.50 + 2 = £1.52
[ ] £1.50 x 2 = £3
[ ] £1.50 ÷ 2 = 75p
[ ] £1.50 - 2 = £1.48
5. Lucy buys a ruler for 80p, a pencil for 35p and an eraser for 25p. How much did she spend? Which number sentence is correct?
[ ] 80p + 35p + 25p = £1.40
[ ] 80p + 35p - 25p = 90p
[ ] 80p - 35p - 25p = 20p
[ ] 80p - 35p + 25p = 70p
6. If a cream bun costs £1.20, how much change would there be from £2? Which number sentence is correct?
[ ] £2 + £1.20 = £3.20
[ ] £2 - £1.20 = 80p
[ ] £2 x £1.20 = £2.40
[ ] £1.20 ÷ £2 = 60p
7. Jake buys a pie for 90p and chips for 75p. He has £2. How much change did he get?
[ ] 25p
[ ] 30p
[ ] 35p
[ ] 45p
8. Mum bought 3 tins of paint for 60p each. How much change did she have from £5?
[ ] £1.80
[ ] £2
[ ] £2.20
[ ] £3.20
9. Parveen is saving to buy a bag for £4.50. She saves 90p per week. How many weeks does she save to buy the bag? Which number sentence is correct?
[ ] £4.50 x 90p =
[ ] £4.50 - 90p =
[ ] £4.50 + 90p =
[ ] £4.50 ÷ 90p =
10. A pear costs 5p more than an apple. An apple is 20p. How much are four pears?
[ ] 25p
[ ] 75p
[ ] £1
[ ] £1.25

 

KS2 Maths Quiz - Solving Problems - Money (Year 3) (Answers)
1. How many pence in £7.96?
[ ] 7,960p
[x] 796p
[ ] 79.60p
[ ] 7.96p
There are 100 pence in every pound so £7 is the same as 700p
2. What is 539p in £ and p?
[ ] £539
[x] £5.39
[ ] £53.90
[ ] £5,390
Remember that £1 = 100p so 500p = £5
3. What is the total amount of two 10p coins, one 50p coin, one £2 coin and one £1 coin?
[ ] £2.50
[ ] £2.70
[x] £3.70
[ ] £4.60
2 x 10p = 20p + £1 + £2 + 50p = £3.70
4. It cost £1.50 for a cinema ticket. How much would it cost for two people to go to the cinema? Which number sentence is correct?
[ ] £1.50 + 2 = £1.52
[x] £1.50 x 2 = £3
[ ] £1.50 ÷ 2 = 75p
[ ] £1.50 - 2 = £1.48
To calculate this problem we need to multiply
5. Lucy buys a ruler for 80p, a pencil for 35p and an eraser for 25p. How much did she spend? Which number sentence is correct?
[x] 80p + 35p + 25p = £1.40
[ ] 80p + 35p - 25p = 90p
[ ] 80p - 35p - 25p = 20p
[ ] 80p - 35p + 25p = 70p
To calculate this problem we need to add
6. If a cream bun costs £1.20, how much change would there be from £2? Which number sentence is correct?
[ ] £2 + £1.20 = £3.20
[x] £2 - £1.20 = 80p
[ ] £2 x £1.20 = £2.40
[ ] £1.20 ÷ £2 = 60p
To calculate this problem we need to subtract
7. Jake buys a pie for 90p and chips for 75p. He has £2. How much change did he get?
[ ] 25p
[ ] 30p
[x] 35p
[ ] 45p
To calculate 90p + 75p = £1.65 so £2 - £1.65 = 35p
8. Mum bought 3 tins of paint for 60p each. How much change did she have from £5?
[ ] £1.80
[ ] £2
[ ] £2.20
[x] £3.20
3 x 60p = £1.80
£5 - £1.80 = £3.20
9. Parveen is saving to buy a bag for £4.50. She saves 90p per week. How many weeks does she save to buy the bag? Which number sentence is correct?
[ ] £4.50 x 90p =
[ ] £4.50 - 90p =
[ ] £4.50 + 90p =
[x] £4.50 ÷ 90p =
Parveen would save for 5 weeks
10. A pear costs 5p more than an apple. An apple is 20p. How much are four pears?
[ ] 25p
[ ] 75p
[x] £1
[ ] £1.25
If a pear costs 5p more than an apple then one pear costs 25p.
25p x 4 = £1