Math: High School: 9th and 10th Grade Quiz - Unitary Method of Solution (Questions)

This Math quiz is called 'Unitary Method of Solution' and it has been written by teachers to help you if you are studying the subject at high school. Playing educational quizzes is a user-friendly way to learn if you are in the 9th or 10th grade - aged 14 to 16.

It costs only $12.50 per month to play this quiz and over 3,500 others that help you with your school work. You can subscribe on the page at Join Us

The Unitary Method sounds like it might be complicated but it’s not! It’s a very useful way to solve problems involving ratio and proportion, so once you’ve mastered the technique in this high school Math quiz have a go at the Ratio and Proportion quiz too!

[readmore]

The method involves scaling down one of the variables to a single unit, i.e. 1. Once we know the value of 1 unit, the value of multiple units can be found by multiplying. This will make more sense when it is explained using an example. If 12 tins of paint weigh 30kg, how much will 5 tins weigh? The first step in solving this is to find what ONE tin weighs. This will be 30/12 so 2.5kg. Scaling this back up for 5 tins gives 5 * 2.5 = 12.5kg.

The unitary method is also useful for working out which deal will give better value for money.

A 300ml can of juice costs 85p, while a 500ml bottle of the same juice costs £1.20. Which is better value?

As you are going to be in a shop when faced with this problem, you probably won’t have your calculator on you to divide by 300 and 500! Rather than working out what 1ml will cost, it is just as valid to work out the cost of 100ml for each option. For the can, 100ml will cost (85/3) 28.33 pence, whilst for the bottle 100ml will cost (120/5) 24 pence. You should be able to perform these calculations in your head: with practice, you will improve! We can see in this comparison that the bottle is better value.

[/readmore]
1.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
2.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
3.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
4.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
5.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
6.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
7.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
8.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
9.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
10.
[ ]
[ ]
[ ]
[ ]
Math: High School: 9th and 10th Grade Quiz - Unitary Method of Solution (Answers)
1.
[ ]
[ ]
[ ]
[x]
2.
[ ]
[ ]
[x]
[ ]
3.
[ ]
[ ]
[x]
[ ]
4.
[ ]
[ ]
[ ]
[x]
5.
[ ]
[x]
[ ]
[ ]
6.
[ ]
[ ]
[ ]
[x]
7.
[x]
[ ]
[ ]
[ ]
8.
[ ]
[x]
[ ]
[ ]
9.
[ ]
[x]
[ ]
[ ]
10.
[x]
[ ]
[ ]
[ ]