This Math quiz is called 'Business Math 05 - Word Problems' and it has been written by teachers to help you if you are studying the subject at middle school. Playing educational quizzes is a fabulous way to learn if you are in the 6th, 7th or 8th grade - aged 11 to 14.
It costs only $12.50 per month to play this quiz and over 3,500 others that help you with your school work. You can subscribe on the page at Join Us
Some people enjoy this type of math the best, i.e., Word Problems, while others have a little more difficulty with it. The trick is to read the question several times and then break it down. Make certain you understand when you are adding, subtracting, multiplying, dividing or doing a combination of calculations. You have the skills already so now let’s put those skills into practice.
Take a look at the following ten word problems and see if you can work the problems and find the solutions.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Working the problem:
Onion rolls are 6 for $1.00 $1.00 ÷ 6 = $0.17 each $0.17 x 15 = $2.55 Hamburger buns are 6 for $0.85 $0.85 ÷ 6 = $0.14 each $0.14 x 10 = $1.40 Rye bread is selling 2 for $1.35 $2.55 + $1.40 + $1.35 = $5.30 Solution: It will cost them $5.30 Answer (a) is the correct answer |
||||||||||||||||||||||||
Working the problem:
To find the answer you need to work backwards, changing your math calculations as follows: Start with 462 and multiply it by 3 462 x 3 = 1,386 1,386 is then divided by .10 1,386 ÷ .10 = 13,860 13,860 is then divided by 308 13,860 ÷ 308 = 45 Test it out now 45 x 308 = 13,860 13,860 x .10 = 1,386 1,386 ÷ 3 = 462 - It works out! Solution: You have 45 glasses Answer (b) is the correct answer |
Working the problem:
$249.00 - $24.00 = $225.00 $225.00 ÷ 5 = $45.00 Solution: Janet must save $45.00 each week Answer (c) is the correct answer |
||||||||||||||||||||||||
Working the problem:
72 books altogether and 12 were on the bottom 72 - 12 = 60 books remaining that were evenly on two shelves 60 ÷ 2 = 30 Solution: There were 30 books on each of the two shelves for a total of 60 books Answer (b) is the correct answer |
Working the problem:
Adult: 72 x 60 (minutes) = 4,320 (beats per hour) x 24 (hrs.) = 103,680 beats Child: 84 x 60 (minutes) = 5,040 (beats per hour) x 24 (hrs.) = 120,960 beats 120,960 - 103,680 = 17,280 more beats per day Solution: The 10 year old’s heart beats 17,280 more beats per day than the average adult heart Answer (d) is the correct answer |
||||||||||||||||||||||||
Working the problem:
There are 60 minutes in 1 hour and Jason must practice for a total of 3 hours so: 60 x 3 = 180 min. Now how many nights will that take? Night 1 -- 5 mins. Night 2 -- 10 mins. Night 3 -- 15 mins. Night 4 -- 20 mins. Night 5 -- 25 mins. Night 6 -- 30 mins. Night 7 -- 35 mins. Night 8 -- 40 mins. Equals: 180 mins. Solution: Jason will have to practice for 8 nights to reach 3 hours of practice Answer (a) is the correct answer |
Working the problem:
Number of even numbered floors: 2, 4, 6, 8, 10 = 5 x 5 (apartments) = 25 Number of odd numbered floors: 1, 3, 5, 7, 9, 11 = 6 x 4 (apartments) = 24 25 + 24 = 49 Solution: There are a total of 49 apartments Answer (b) is the correct answer |
||||||||||||||||||||||||
Working the problem:
10 (dogs) x 5 = 50 15 (cats) x 3 = 45 50 + 45 = 95 $95.00 per day x 7 days (1 week) = $665.00 Solution: The class will have to raise $665.00 Answer (c) is the correct answer |
Working the problem:
36 (pieces of pizza) divided by 3 (pieces) = 12 there were 12 people but the question asks how many friends which means you do not count Rachel so 12 - 1 = 11 Solution: There were 11 friends at the party Answer (a) is the correct answer |
7 x $9.95 = $69.65
$69.65 + $13.07 = $82.72
$82.72 + $7.28 = $90.00
Solution: Cindy started with $90.00
Answer (d) is the correct answer