This Math quiz is called 'Business Math 06 - Word Problem Teasers' and it has been written by teachers to help you if you are studying the subject at middle school. Playing educational quizzes is a fabulous way to learn if you are in the 6th, 7th or 8th grade - aged 11 to 14.
It costs only $12.50 per month to play this quiz and over 3,500 others that help you with your school work. You can subscribe on the page at Join Us
Ah, remember the days when you just got numbers to work out? Those earlier days were to help you to prepare for these days and beyond because life and math isn’t always so straightforward. It takes some thinking. It takes some maneuvering of facts and figures in order to find a solution to the mathematical problem. Some problems will be rather easy to work through while others - well, they are just brain teasers.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Working the problem:
600 (miles) divided by 12 (miles) = 50 days 50 days + 4 (days layover) = 54 days 54 days + 2 (additional delays) = 56 Solution: It will take them 56 days to reach Rome Answer (b) is the correct answer |
||||||||||||||||||||||||
Working the problem:
Cameron: 13 helmets x 7 = 91 helmets in 1 week Connor: 10 helmets x 7 = 70 helmets in 1 week 91 - 70 = 21 Solution: Cameron cleaned 21 more helmets Answer (a) is the correct answer |
Working the problem:
152 x 4 (months) = 608 (for total expenses) 1000 x 4 (boys) = 4000 4000 + 608 = $4,608.00 The boys will need to make $4,608.00 4,608 ÷ 256 (per house) = 18 Solution: The boys will need to paint 18 houses Answer (c) is the correct answer |
||||||||||||||||||||||||
Working the problem:
Billy age 10 x 2 = 20 (Suzy) 10 - 1 = 9 ........ 20 - 1 = 19 Solution: Billy is 9 and Suzy is 19 Answer (d) is the correct answer |
Working the problem:
Deweys drove 210 miles Webers drove 210 - 50 miles = 160 miles Golds drove 160 + 100 = 260 miles Stones drove 160 + 110 = 270 miles Deweys -- 210 miles divided by 20 (mpg) = 10.5 gallons Webers -- 160 miles divided by 15 (mpg) = 10.7 gallons Golds -- 260 miles divided by 24 (mpg) = 10.8 gallons Stones -- 270 miles divided by 30 (mpg) = 9 gallons Solution: Deweys used 10.5 gallons of gas; Webers used 10.7 gallons of gas; Golds used 10.8 gallons of gas; and Stones used 9 gallons of gas Answer (b) is the correct answer |
||||||||||||||||||||||||
Working the problem:
To find the answer you need to work backwards, changing your math calculations as follows: Start with multiplying 3,564 by 5 3,564 x 5 = 17,820 17,820 is then divided by .30 17,829 ÷ .30 = 59,400 59,400 is then divided by 275 59,400 ÷ 275 = 216 Test it out now 216 x 275 = 59,400 59,400 x .30 = 17,820 17,820 ÷ 5 = 3,564 - It works out! Solution: Darren has 216 video games Answer (c) is the correct answer |
Working the problem:
211 (large animals) x 14 = 2,954 per day 105 (smaller animals) x 9 = 945 per day 2,954 + 945 = 3,899 $3,899 per day x 30 = $116,970.00 Solution: It costs the zoo $116,970.00 each month to feed all of the animals Answer (a) is the correct answer |
||||||||||||||||||||||||
Working the problem:
$3,600.00 - $1,000.00 = $2,600.00 $2,600.00 ÷ 8 = $325.00 Solution: Arthur must save $325.00 each week Answer (b) is the correct answer |
Working the problem:
Total cost for all four children is $835.00 Zach’s cost is $170.00 $170.00 + $150.00 = $320.00 which is Jr.’s cost $320.00 ÷ 2 = $160.00 which is Clarissa’s cost $160.00 + $25.00 = $185.00 which is Buddy’s cost Solution: Jr.’s cost is $320.00; Buddy’s cost is $185.00; Zach’s cost is $170.00; and Clarissa’s cost is $160.00 320 + 185 = 170 + 160 = 835 Answer (d) is the correct answer |
2:45 PM minus 25 minutes = 2:20 PM (he was in Los Altos)
2:20 PM minus 1 hr. and 25 minutes = 1:20 - 25 minutes = 12:55 PM
Solution: Jack left Santa Clara at 12:55 PM
Answer (c) is the correct answer