Business Math 07 - Hair Pulling Word Problems
Jamie’s mother is making Halloween costumes for the first grade class.

Business Math 07 - Hair Pulling Word Problems

This Math quiz is called 'Business Math 07 - Hair Pulling Word Problems' and it has been written by teachers to help you if you are studying the subject at middle school. Playing educational quizzes is a fabulous way to learn if you are in the 6th, 7th or 8th grade - aged 11 to 14.

It costs only $12.50 per month to play this quiz and over 3,500 others that help you with your school work. You can subscribe on the page at Join Us

Do you enjoy word problems? Most people really make them far more difficult than they need to be because they don’t break the problem down into smaller, more manageable sections. They also don’t recognize that all of the facts and figures sometimes given in a word problem are not necessarily needed in order to find the solution. In high school and advance math classes such as trigonometry, calculus and physics, word problems are often very much more the norm rather than the exception so keeping the mind alert is key to being able to solve those hair pulling problems.

In this quiz you will find ten word problems listed that will test your reading comprehension (hey - how did English Class get involved here?), your ability to reason things out and your ability to finish the quiz with a full head of hair still intact! Make this a challenge to yourself and, above all, just have fun with it!

1.
Suzanne lives 48 miles away from her high school while Rachel lives only 6 miles away from the same school. If it takes Rachel’s father 7 minutes to drive her to school, how long will it take Suzanne’s father to drive her to school?
56 minutes 16 seconds
41 minutes 19 seconds
48 minutes 39 seconds
52 minutes 43 seconds
Working the problem:
Rachel lives 6 miles away from the school and it takes 7 minutes to drive there so:
7 ÷ 6 = 1.17 (It takes 1 minute and 17 seconds to drive each mile)
48 x 1.17 = 56.16
Solution: It will take Suzanne’s father 56 minutes and 16 seconds to drive to the school
Answer (a) is the correct answer
2.
For Trish’s Home Economics Class project she decided to make her own homemade trail mix. She bought 7 lbs. of peanuts that cost $4.00 per pound, 5 lbs. of raisins that cost $2.75 per pound and 10 lbs. of M&Ms that cost $3.63 per pound. She mixed all of the three ingredients together and made individual 1 lb. bag treats to hand out at school. What would be the cost per pound of the mixed treats?
$4.75
$5.20
$3.55
$4.35
Working the problem:
Peanuts: 7 lbs. x $4.00 (per pound) = $28.00
Raisins: 5 lbs. x $2.75 (per pound) = $13.75
M&Ms: 10 lbs. x $3.63 (per pound) = $36.30
$28.00 + $13.75 = $41.75 + $36.30 = $78.05
7 lbs. + 5 lbs. = 12 lbs. + 10 lbs. = 22 lbs.
$78.05 ÷ 22 = $3.55 per pound
Solution: Each pound of the mixed treats would cost $3.55
Answer (c) is the correct answer
3.
Candice and Holly sold cookies to raise money for charity. They bought the cookies already wrapped in sets of three cookies for $0.50 each set and they purchased 115 sets. They were able to sell all of the sets of cookies for $1.50 each. What was their gross profit?
$112.00
$118.00
$110.00
$115.00
Working the problem:
115 sets of cookies for $0.50 each
115 x 0.50 = $57.70 (cost of goods)
115 x 1.50 = $172.50 (total sales)
$172.50 - $57.50 = $115.00
Solution: Gross Profit is $115.00
Answer (d) is the correct answer
4.
Jamie’s mother is making Halloween costumes for the first grade class. There are 36 students in the class. After buying all of the supplies to make the costumes, Jamie’s mother spent $317.12. How much will each costume cost to make if she charges the same price to each student?
$9.17
$8.81
$11.09
$10.15
Working the problem:
36 students equals 36 costumes
$317.12 ÷ 36 = $8.80888 (rounded to $8.81)
Solution: Each student’s costume will cost $8.81
Answer (b) is the correct answer
5.
Carmen is going to visit her grandparents in Hawaii. It will take the plane 7 hours to get there. The plane will travel 2,546 miles. How many miles per hour must the plane travel in order to make the 7 hour flight?
336.71 miles per hour
633.17 miles per hour
363.71 miles per hour
631.37 miles per hour
Working the problem:
2,546 miles in 7 hours
2,546 ÷ 7 = 363.71 miles per hour
Solution: 363.71 miles per hour (rounded)
Answer (c) is the correct answer
6.
Penny has x Barbie dolls that she has collected over the years. If the number of Barbie dolls is multiplied by 52 then multiplied by .90 that is then divided by 8 equals 351, how many Barbie dolls does Penny have?
62
58
50
60
Working the problem:
To find the answer you need to work backwards, changing your math calculations as follows:
Start with multiplying 351 by 8
351 x 8 = 2,808
2,808 is then divided by .90
2,808 ÷ .90 = 3,120
3,120 is then divided by 52
3,120 ÷ 52 = 60
Test it out now
60 x 52 = 3,120
3,120 x .90 = 2,808
2,808 ÷ 8 = 351 - It works out!
Solution: Penny has 60 Barbie dolls
Answer (d) is the correct answer
7.
The Art Museum has a total of 912 exhibits. Of those, 382 are paintings, 311 are sculptures and 219 are various artifacts. It costs the Museum $2,400 per month to insure all of the exhibits. How much does it cost per exhibit to insure?
$2.63
$12.63
$22.63
$20.63
Working the problem:
382 paintings
311 sculptures
219 artifacts
912 exhibits in all
$2,400.00 insurance per month divided by 912
$2,400.00 ÷ 912 = $2.6315789 (rounded to $2.63)
Solution: It costs the Art Museum $2.63 per exhibit to insure per month
Answer (a) is the correct answer
8.
Travis counted 157 quarters in his shoe box. He had to pay his father $36.00 for replacing a window he broke with a baseball. Does Travis have enough money to pay back his father and if so, how many quarters will he have left in his shoe box?
Yes with 17 quarters left
Yes with 11 quarters left
Yes with 9 quarters left
Yes with 13 quarters left
Working the problem:
There are 4 quarters in a dollar and Travis has to pay $36.00
36 x 4 = 144
144 quarters = $36.00. Travis had 157 quarters so he has enough
157 - 144 = 13
Solution: Travis will have 13 quarters left in his shoe box
Answer (d) is the correct answer
9.
Mariam came home with a lot of homework. She started her English reading at 3:45PM and ended at 4:30PM. She then worked on her history report from 4:30PM until 5:15PM. After dinner, she finished up with her math worksheets that took her from 5:40PM until 6:25PM. How long in total did it take Mariam to do all of her homework?
4 hours 5 minutes
2 hours 15 minutes
3 hours 10 minutes
2 hours 25 minutes
Working the problem:
English: 3:45PM to 4:30PM = 45 minutes
History: 4:30PM to 5:15PM = 45 minutes
Math: 5:40PM to 6:25PM = 45 minutes
45 x 3 = 135 minutes
There are 60 minutes in 1 hour so:
135 ÷ 60 = 2.25 or 2¼
¼ of an hour is 15 minutes
Solution: It took Mariam 2 hours and 15 minutes to do all of her homework
Answer (b) is the correct answer
10.
On Saturday Jerry earned $38.00 from washing cars, another $25.00 from helping his sister clean her backyard and finally an additional $20.00 for running errands for his next door neighbor. He then bought himself a new fall jacket for $55.00. How much money does Jerry have left?
$28.00
$32.00
$24.00
$30.00
Working the problem:
$38.00 + $25.00 = $63.00 + $20.00 = $83.00
$83.00 - $55.00 = $28.00
Solution: Jerry has $28.00 left
Answer (a) is the correct answer
Author:  Christine G. Broome

© Copyright 2016-2019 - Education Quizzes
TJS - Web Design Lincolnshire
View Printout in HTML

Valid HTML5

We use cookies to make your experience of our website better.

To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent - I agree - No thanks - Find out more