Consumer Math (Working with Money)
Mrs. Garland bought 15 new plants to put in her garden.

Consumer Math (Working with Money)

This Math quiz is called 'Consumer Math (Working with Money)' and it has been written by teachers to help you if you are studying the subject at middle school. Playing educational quizzes is a fabulous way to learn if you are in the 6th, 7th or 8th grade - aged 11 to 14.

It costs only $12.50 per month to play this quiz and over 3,500 others that help you with your school work. You can subscribe on the page at Join Us

Do you get an allowance? If you do, how do you earn that allowance? When you earn the allowance, how well do you take care of your money? Do you spend it right away or do you save it?

Money is a commodity that is a part of everyday life. In the outside world, that is, the world outside of school, money is the biggest common factor each of us will encounter that will enable us to continue to use our math skills, including the basic skills of addition, subtraction, multiplication, percentages and decimal usage. This quiz will, then, deal with working with money. So let’s do one practice problem before we jump into the quiz.

The problem: If a teacher tells each of their 28 students in the class to buy ten pencils and each pencil costs 12¢, how much money will the class have to spend so that everyone has ten pencils?

Working the problem: The first thing we have to do is to multiply 12¢ by 10 pencils so .12 x 10 = $1.20. (Did you remember that you had to convert the cents into a decimal, i.e., 12¢ = .12?)

Next, we have 28 students so now we multiply $1.20 x 28 = $33.60. Did you remember where the decimal point should be?

Solution: $33.60 is the amount of money it will take in order to have every student in the class to get 10 pencils.

Seems simple enough, right? Good! That means you are now ready to move forward.

1.
A white blouse Kendra has had her eyes on costs $27.50 but today it is on sale for $19.25. If she buys it today, how much money will she save?
$8.25
$7.75
$7.25
$6.75
Working the problem: The initial cost is $27.50 and now it is $19.25 so we must subtract $27.50 - $19.25 = $8.25
Solution: Kendra will save $8.25 if she buys the blouse today.
Answer (a) is the correct answer
2.
Mrs. Garland bought 15 new plants to put in her garden. She spent $194.85. Each plant cost the same amount. How much did each plant cost?
$12.29
$12.39
$12.59
$12.99
Working the problem: As Mrs. Garland spent $194.85 buying 15 plants, we divide $194.84 ÷ 15 = $12.99.
Solution: Each plant cost $12.99.
Answer (d) is the correct answer
3.
Twenty Girl Scouts held a raffle to help them pay for camp. Each girl needs $75.00 and each raffle ticket is being sold for $1.50. How many raffle tickets will the Girl Scouts have to sell in order for all of them to go to camp and how much will they need in total to send all 20 girls?
750 tickets and $1,125.00
1,500 tickets and $2,250.00
1,000 tickets and $1,500.00
1,500 tickets and $1,750.00
Working the problem: As each girl needs $75.00 to go to camp, we need to see how many raffle tickets will have to be sold to send just one girl. Each raffle ticket costs $1.50 so we divide $75.00 ÷ $1.50 = 50. We have 20 Girl Scouts who want to go to camp so now we multiply 50 x 20 = 1,000. This tells us that they need to sell 1,000 raffle tickets. If they sell 1,000 raffle tickets at $1.50 each, we multiply 1,000 x $1.50 = $1,500.00.
Solution: The Girl Scouts will have to sell 1,000 $1.50 raffle tickets and it will take $1,500.00 for each of the 20 girls to go to camp.
Answer (c) is the correct answer
4.
Michael is saving for a new bike that costs $176.00. He gets an allowance of $12.50 per week and is saving $8.00 of that to buy the bike. How many weeks will it take before Michael can save $176.00.
22 weeks
23 weeks
25 weeks
27 weeks
Working the problem: As Michael is saving $8.00 per week, we divide $176.00 ÷ 8 = 22.
Solution: It will take Michael 22 weeks to save $176.00.
Answer (a) is the correct answer
5.
The local burger diner sold cheeseburgers for $1.29 each, hamburgers for $1.09 apiece and fries for $.89 each. If you bought 13 cheeseburgers, 9 hamburgers and 21 fries, how much money will it cost you?
$44.27
$45.27
$46.27
$47.27
Working the problem: Here we must first multiply so for the cheeseburgers we multiply $1.29 x 13 = $16.77. For the hamburgers we multiply $1.09 x 9 = $9.81 and for the fries we multiply $.89 x 21 = $18.69. Now we need to add so:
$16.77 +$9.81 + $18.69 = $45.27.
Solution: It will cost $45.27 to buy all of the items.
Answer (b) is the correct answer
6.
Gail bought an HDTV that cost $1,371.00 and a sound system that cost $3,396.00. In all, how much money did Gail spend?
$2,025.00
$4,567.00
$4,767.00
$5,025.00
Working the problem: We know that Gail bought two items so, in order to find out how much she spent, we need to add the two items as follows:
$1,371.00 + $3,396.00 = $4,767.00
Solution: Gail spent $4,767.00.
Answer (c) is the correct answer
7.
Carol bought three new pairs of shoes for $66.75. Each pair cost the same amount. How much did each individual pair cost?
$22.75
$23.25
$22.00
$22.25
Working the problem: We learned that Carol spent a total of $66.75. Since she bought 3 pairs of shoes, we need to divide $66.75 ÷ 3 = $22.25.
Solution: Each pair of shoes cost $22.25.
Answer (d) is the correct answer
8.
Timothy bought a new truck for $12,865.00 and Alex bought a used truck for $9,320.00. How much more money did Timothy spend over Alex?
$3,555.00
$3,545.00
$3,535.00
$3,525.00
Working the problem: As the new truck cost $12,865.00 and the used truck cost $9,320.00, we must subtract the used from the new to find out how much more Timothy spent. So, $12,865.00 - $9,320.00 = $3,545.00.
Solution: Timothy spent $3,545.00 more than Alex spent.
Answer (b) is the correct answer
9.
Ernie buys 8 tickets for his family to play 2 rounds of miniature golf. Each round costs $4.25 per person. How much will both rounds cost Ernie? [NOTE: 8 tickets for 2 rounds means there are 4 family members – not 8]
$17.00
$25.00
$34.00
$68.00
Working the problem: As Ernie bought 8 tickets for 2 rounds of golf, and each round costs $4.25 per person, we need to multiply $4.25 x 8 = $34.00.
Solution: Both rounds will cost Ernie $34.00.
Answer (c) is the correct answer
10.
Charlie spent $9.12 to buy 3 magazines. The magazines all had the same price. How much did each magazine cost?
$27.04
$3.04
$3.03
$27.36
Working the problem: The first thing we have to do is to divide $9.12 by 3 or 9.12 ÷ 3 which then equals $3.04.
Solution: Each magazine costs $3.04.
Answer (b) is the correct answer
Author:  Christine G. Broome

© Copyright 2016-2019 - Education Quizzes
TJS - Web Design Lincolnshire
View Printout in HTML

Valid HTML5

We use cookies to make your experience of our website better.

To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent - I agree - No thanks - Find out more